Śladami s/s "Wigry": Gdynia – Islandia

Fot. od prawej: Jacek Ochinowski ze stowarzyszenia Zabytkowa Gdynia, Bartłomiej Wodniak – siostrzeniec Czesława Nowaka – III oficera „Wigier”, Aleksander Witold Grabowski – prezes Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej, Aleksandra Piętak oraz Joanna Stasiak

Uczelniane muzeum 6 maja br. odwiedzili przedstawiciele rodziny  Czesława Nowaka – absolwenta z 1940 roku Państwowej Szkoły Morskiej na uchodźstwie (w Londynie), III oficera na s/s „Wigry”, który zginął w katastrofie statku 15 stycznia 1942 r., oraz Aleksander Witold Bogdański – prezes Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej, pasjonat i niestrudzony badacz historii „Wigier” – parowca Bałtyckiej Spółki Okrętowej. Dzięki jego pasji i wysiłkowi udało się zlokalizować wrak parowca, a nawet wydobyć jego dzwon okrętowy, a także zweryfikować wiele informacji dotyczących tragicznego losu „Wigier” i jego załogi. Aleksander Witold Bogdański, świetny mówca, opowiedział o swojej działalności na rzecz pielęgnowania pamięci o polskich marynarzach, o poszukiwaniach wraku, rodzin członków załogi, pamiątek i dokumentów z nimi związanych.

J. Stasiak