Seminarium podsumowujące wdrożenie nowego systemu bibliotecznego ALMA/PRIMO w trójmiejskich uczelniach

Zdjęcie grupowe. Alma w FarU - relacja z drugiego dnia spotkania. Fot. M. Jakubowski/Zespół Prasowy UG

W dniu 15 marca 2024 r. w murach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie podsumowujące wdrożenie nowego systemu bibliotecznego ALMA/PRIMO w trójmiejskich uczelniach: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz w Europejskim Centrum Solidarności. Ze strony UMG, w spotkaniu uczestniczyli pracownicy Biblioteki Głównej UMG – członkowie zespołu wdrożeniowego nowego systemu: dr Joanna Krzywonos – dyrektor BG UMG oraz Hanna Benkowska, Iwona Klejna, Wioletta Kowalewska oraz Dominika Terech.

Podczas seminarium gospodarz wydarzenia dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, Roman Tabisz, przedstawił system zarządzania zasobami bibliotecznymi w zrzeszonych bibliotekach Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU). Następnie prof. Adriana Zaleska-Medyńska zakreśliła historię Związku Uczelni FarU. Okolicznościowe wystąpienie miał również dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski na temat: Biblioteka jako usługa w 2024 roku. W spotkaniu uczestniczył również zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej Kacper Trzaska, odpowiedzialny za współpracę w ramach ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, do której od 2023 r. należy również Biblioteka Główna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

W trakcie seminarium, swoimi doświadczeniami z wdrożenia systemu podzieli się również przedstawiciele UMG. Dyrektor BG UMG dr Joanna Krzywonos w swoim wystąpieniu pt. „Implementacja systemu Alma w Bibliotece Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - aspekty organizacyjne i funkcjonalne na poszczególnych etapach” przedstawiła przebieg i doświadczenia z wdrożenia systemu Alma/Primo w UMG podczas 4 faz: wdrożenia (migracji i konfiguracji danych), testowania, uruchamiania i funkcjonowania systemu Alma/Primo.

Seminarium było okazją nie tylko do wymiany doświadczeń uczelni wdrażających nowy system, ale również do zakreślenia planów dalszej współpracy pomiędzy Biblioteką Główną Uniwersytetu Morskiego a Bibliotekami Związku Uczelni FarU. Przyszłe porozumienie określi ramy współpracy w zakresie współudostępniania zbiorów w tych bibliotekach.

Szczegółowe informacje i fotorelacja (zdjęcia nr od 28-39) z wydarzenia na stronie organizatora seminarium: https://bg.ug.edu.pl/news/114757/alma-w-faru-uroczystosci-podsumowujace.

UMG Biblioteka Główna

J. Krzywonos