Delegacja UMG na Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

W dniu 18 kwietnia 2024 roku w Centrum Konferencyjnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się VI edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 zorganizowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz PZU LAB i PZU S.A.

W czasie trzech bloków tematycznych zostały omówione między innymi technologie dual-use służące bezpieczeństwu komunikacji w branży morskiej na podstawie przykładów projektów zakwalifikowanych do akceleratora NATO DIANA, m.in. rozwiązania dotyczącego inteligentnych anten start-upu REVOBEAM. Rozmawiano o szansach i zagrożeniach związanych z zastosowaniem AI w morskich systemach autonomicznych oraz w badaniach infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim. Poruszone zostały również aspekty optymalizacji energetycznej i wykorzystania symulacji cyfrowych w podniesieniu bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych. Ostatni blok poświęcony został technologii Cyfrowy Bliźniak – opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych, sztucznej inteligencji i Internecie Rzeczy. Istotą tych rozmów była analiza wykorzystywania nowej technologii jako sposobu na zwiększanie bezpieczeństwa oraz efektywności procesów produkcyjnych.

W strefie wystawienniczej podczas wydarzenia można było zapoznać się z ofertą firm mających znaczenie dla branży morskiej, m.in. LKK, Centrum Nowych Kompetencji, Firefly Poland, BELSE, PZU LAB, ABB Marine, Euvic, Mobile Monitoring czy Instytut Maszyn Przepływowych KEZO Centrum Badawcze PAN. Centrum Nowych Kompetencji zaprezentowało i udostępniło do testowania dla gości najnowszy symulator szkoleniowy wykorzystujący symulację cyfrową w podniesieniu bezpieczeństwa na morskich farmach wiatrowych.

W tym interesującym wydarzeniu wzięła udział delegacja z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - Prorektor ds. nauki - Pan dr hab. Dariusz Barbucha, profesor UMG, Dyrektor Centrum Transferu Technologii UMG - Pani dr inż. Magdalena Kukowska-Kaszuba, Broker innowacji CTT UMG - Pani mgr Beata Wetoszka oraz asystent w Katedrze Elektroenergetyki Okrętowej - Pan dr inż. Andrzej Piłat.

UMG Zespół ds. Własności Intelektualnej i Komercjalizacji Badań

B. Wetoszka