Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w AMG

KRPUT

LAT POLSKIEGO SZKOLNICTWA MORSKIEGO
AKADEMIA MORSKA W GDYNI GOSPODARZEM KONFERENCJI
REKTORÓW POLSKICH UCZELNI TECHNICZNYCH

W dniach 7 – 8 grudnia 2015 w Akademii Morskiej w Gdyni  odbyły się obrady Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Podczas spotkania rektorów uczelni technicznych z całej Polski dyskutowany był m.in. Pakt dla Nauk Technicznych - dokument,  który miałby prezentować diagnozę oraz nakreślić kierunki i formy rozwoju oraz wsparcia dla polskich nauk technicznych. 

Podczas obrad Konferencji dyskutowany też był szereg  tematów szczegółowych, związanych z funkcjonowaniem  środowiska akademickiego, także w otoczeniu międzynarodowym (program Konferencji w załączeniu). Uczestnicy Konferencji wzięli także udział w obchodach „Święta Szkoły” 8 grudnia b.r.
 

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

Dobrowolne stowarzyszenie rektorów reprezentujących polskie uczelnie techniczne. O zaliczeniu do grona uczelni technicznych decydują posiadane przez uczelnie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie nauk technicznych przynajmniej na jednym wydziale lub uprawnienia równorzędne. W skład KRPUT wchodzi 21 uczelni członkowskich oraz 5 stowarzyszonych.

KRPUT działa od 1989 roku - jako jedna z konferencji określonego typu szkół wyższych jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Funkcję przewodniczącego KRPUT w kadencji 2012-2016 pełni prof. Tadeusz Więckowski – rektor Politechniki Wrocławskiej.


Wybór Akademii Morskiej w Gdyni na miejsce obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych nie był przypadkowy.  Z końcem bieżącego roku, dokładnie 8 grudnia, gdyńska Akademia świętuje 95 rocznicę powstania polskiego szkolnictwa morskiego.

8 grudnia 1920 roku, szef Departamentu dla Spraw Morskich, wiceadmirał Kazimierz Porębski , dokonał uroczystego otwarcia Szkoły Morskiej w Tczewie. Nietypowa data inauguracji nauki w pierwszej polskiej szkole morskiej wynikała  z  historycznych okoliczności tamtego czasu. Przyjęci na pierwszy rok nauki, prosto po egzaminach wstępnych, zostali zmobilizowani do wojska w związku z sowiecką ofensywą. Dopiero zwycięstwo nad bolszewikami pozwoliło na dokonanie formalnego rozpoczęcia nauki w Szkole Morskiej w Tczewie. Od tamtego czasu 8 grudnia jest dniem tradycyjnego „Święta Szkoły” – spotkaniem historii i współczesności środowiska ludzi polskiego morza.

Przeniesienie Szkoły do Gdyni nastąpiło 10 lat później -  8 grudnia 1930 roku  odbyło się uroczyste poświęcenie nowego kompleksu gmachów wybudowanych przy ul. Morskiej, gdzie do dzisiaj mieści się główna siedziba Akademii Morskiej.  

Polecamy przegląd aktualności oraz historię Akademii Morskiej, w najnowszym numerze Akademickiego Kuriera Morskiego.

Fot. Cezary Spigarski

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
07.12.2015