Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

3 października 2015r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed "Darem Młodzieży” odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, 15-tego w Akademii Morskiej, a zarazem 95 w  bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.

Oprawa tej uroczystości była wyjątkowa: z udziałem Pstrąg Orkiestry, chóru Akademii Morskiej oraz mieszkańców Gdyni i turystów.

Wśród gości, którzy, jak każdego roku, licznie przybyli na uczelnianą uroczystość z kraju i zagranicy, byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy pomorskich uczelni, przedstawiciele duchowieństwa, przedsiębiorstw gospodarki morskiej, stowarzyszeń współpracujących z Akademią Morską, a także absolwenci i sympatycy uczelni. W inauguracji uczestniczyła grupa przyszłych wykładowców Akademii Rybołówstwa Morskiego w Namibie -  stypendystów Ministerstwa Rybołówstwa Angoli. Po powitaniu zebranych rektor AMG prof. dr hab. Piotr Jędrzejowicz w przemówieniu inauguracyjnym skierowanym do studentów nawiązał do historii uczelni, przedstawił jej działalność, osiągnięcia i plany.  JM Rektor podkreślił, że po 95 latach, Akademia Morska w Gdyni, jako spadkobierczyni Szkoły Morskiej w Tczewie, stała się uczelnią plasującą się w pierwszej piątce rankingów światowych uniwersytetów morskich.

- Polskie dyplomy morskie są dziś uznawane na całym świecie, zaś polscy oficerowie marynarki handlowej cieszą się doskonałą opinią wśród największych armatorów działających na rynkach globalnych podkreślił rektor.  Nowo przyjętym 1866 studentom życzył sukcesów i satysfakcji z wyboru takiej Uczelni, jaką jest Akademia Morska w Gdyni.

Z gratulacjami dla społeczności akademickiej wystąpili zaproszeni goście, m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pani prof. Dorota Pyć oraz prorektor Hochschule Bremerhaven  prof. Gerhard Feldmeier. Głos zabrała także pełniąca obowiązki przewodniczącego Parlamentu Studentów AMG Magdalena  Domaszka.

W swoim przemówieniu Podsekretarz Stanu w MIiR prof. Dorota Pyć podkreśliła znaczenie gdyńskiej Akademii Morskiej w kształceniu wysokiej klasy absolwentów zarówno dla potrzeb pracy na morzu, jak i na lądzie, życzyła całej społeczności akademickiej i studenckiej dalszych dobrych i coraz lepszych wyników na niwie naukowej i dydaktycznej.

Czworo studentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało – w imieniu wszystkich studentów I roku – na sztandar Akademii Morskiej: Bartosz Świerszcz (WN), Piotr Naruszewicz (WM), Jan Michalski (WE) oraz Józef Gembiak (WPiT).

JM Rektor uroczyście pasował na studentów reprezentantów poszczególnych wydziałów: Magdalenę Gruczę, Grzegorza Wozniaka (WN),  Sebastiana Bobera, Kacpra Ciszewskiego (WM),  Aleksandrę Jankowską, Mateusza Palczewskiego (WE), Agnieszkę Chojnicką, Patryka Kazaneckiego (WPiT).

Rektor oraz dziekani poszczególnych wydziałów wręczyli także dyplomy doktorskie pracownikom, którzy uzyskali stopień naukowy doktora i doktora habilitowanego w naszej uczelni w roku akademickim 2014/2015. Byli to: dr hab. Piotr Oskar Czechowski (WPiT), oraz dr inż. Kalina Detka (WE), dr inż. Agnieszka Lazarzowska (WE), dr inż. Marcin Pepliński (WE), dr inż. Przemysław Wilczyński (WN),  a także dr Michalina Maria Gałgowska (WPiT).

Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom Akademii Morskiej w Gdyni wręczono odznaczenia. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

• dr hab. inż. Aneta Ocieczek
  • dr inż. Anna Platta
  • dr hab. inż. Aleksandra Wilczyńska

Minister Infrastruktury i Rozwoju przyznał Pani prof. dr hab. Marii Śmiechowskiej nagrodę  indywidualną  dla nauczycieli akademickich za całokształt dorobku. Nagrodę wręczyła  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Pani prof. Dorota Pyć.

W trakcie uroczystości Przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż. w. dr Andrzej Królikowski wręczył JM Rektorowi prof. Piotrowi  Jędrzejowiczowi czapkę kapitańska jako znak honorowej przynależności do Stowarzyszenia.

Uroczystą inaugurację roku Akademickiego zakończył przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Akademii Morskiej w Gdyni.

Zapraszamy również do relacji Cezarego Spigarskiego z dodatkową porcją zdjęć: http://oficynamorska.pl/2015/inauguracja-roku-w-akademii-morskiej-w-gdyni/

Zdjęcia: Tomasz Degórski

Rzecznik AMG