UM w Gdyni (od 2018)

2018; 20 maja
W niedzielę 20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszył w Rejs Niepodległości – historyczną podróż dookoła świata, upamiętniającą 100-lecie polskiej suwerenności, w której wzięło udział łącznie 948 młodych ludzi – studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, szkół morskich oraz laureatów konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

2018; 1 września
Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej I Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. z dnia 16 lipca 2018 r. poz. 1362) z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Akademii Morskiej w Gdyni z dniem 1 września 2018 r. Akademia Morska w Gdyni uzyskała status Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

2018; 14 września
Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał certyfikat „Logo HR Excellence in Research” przyznawany przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają i stosują zasady „Europejskiej Karty Naukowca”, a także  zasady „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.

2018; 6 października
W sobotę 6 października 2018 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem "Dar Pomorza” odbyła się pierwsza w historii, uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w barwach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

2018; 19 października
Uniwersytet Moski w Gdyni został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak w kategorii: Uczelnia przyszłości za realizację projektu „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni - zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych”.

2018; 6 grudnia
6 grudnia 2018 roku, odbyło się pierwsze w historii Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tradycyjnie w programie obchodów znalazły się m.in. podniesienie bandery, msza św., uroczyste posiedzenie Senatu oraz Apel Pamięci.

2019; 26 stycznia
Papież Franciszek przyjął 40-osobową delegację Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na prywatnej audiencji w Panamie. Spotkanie z papieżem Franciszkiem było punktem kulminacyjnym wizyty „Daru Młodzieży” w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

2019; 2 marca
Tradycyjnie, w ostatnią sobotę karnawału odbył się 26. Wielki Bal Morski, który był pierwszym Balem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wydarzenie odbyło się w Auli im. T. Meissner, gdzie we wspólnej zabawie uczestniczyli przedstawiciele branży morskiej, przyjaciele i pracownicy Uczelni.

2019; 28 marca
W czwartkowe przedpołudnie, „Dar Młodzieży” powrócił do macierzystego Portu Gdynia z Rejsu Niepodległości. W uroczystości powitania żaglowca uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, władze państwowe, samorządowe, rodziny i przyjaciele żeglarzy. Podczas trwającego 313 dni Rejsu, „Dar Młodzieży” pokonał 38 tys. Mm, przepłynął 3 oceany oraz odwiedził 23 porty na 5 kontynentach.

A.Porowska
18.09.2018