Statki szkolne - aktualności

Zmarł Krzysztof Kamiński znakomity fotografik, fotoreporter, dokumentalista najważniejszych wydarzeń związanych z polskim morzem lat 70/80. Urodził się 11 czerwca 1939 r. w Opocznie, a od 1957 r. mieszkał w Gdańsku....

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt dokumentowania przez Kamińskiego całego procesu powstawania „Daru Młodzieży” – od cięcia pierwszych blach w Stoczni Gdańskiej po dziewiczy rejs....

"Kubryk pierwszy lewy" to tytuł książkowego wydania dziennika, prowadzonego  przez Jacka Lewandowskiego - ówcześnie studenta WSM, podczas pierwszej wielkiej podróży "Daru Młodzieży" w latach 1983/1984. Uniwersytet Morski obok Muzeum Marynarki Wojennej i Legendy Morskiej Gdyni przyjęły patronat nad tą nową książką marynistyczną Wydawnictwa Marpress....

Partnerzy międzynarodowego projektu JOHANN (Small Cruise Ships in South Baltic Destinations), stawiającego za cel aktywizację portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych, gościli na spotkaniu seminaryjnym w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca. Jednym z partnerów projektu jest Uniwersytet Morski w Gdyni.

W piątek 28 czerwca wczesnym popołudniem z kolejnej podróży do Arktyki powrócił statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego "Horyzont II" dowodzony przez kpt.ż.w. Ryszarda Durlika. Podczas ponad 3-tygodniowego rejsu statek dostarczył na Polską Stację Polarną Instytutu Geofiyki PAN w Hornsundzie na Spitsbergenie zaopatrzenie, sprzęt badawczy oraz kilkunastoosobową grupę naukowców. 'Horyzont II" przewiózł także grupę polarników do stolicy wyspy Longyearbyen. W trakcie podróży programową praktykę morską przechodziło 20 studentów Wydziału Elektrycznego UMG.

"Dar Młodzieży" pozostaje w ramach podróży szkoleniowej u wybrzeży Francji - opuścił Rouen, kolejnym portem na trasie będzie Calais  (21-23.06.) o czym w korespondencji komendanta Rafała Szymańskiego: 16 czerwca o 13.00 odcumowaliśmy z Rouen. Przed nami wyszła część statków – my w połowie stawki tuż za „Kruzenshternem”. W porcie ze względu na swój „wzrost” pozostał tylko „Siedov” – musi wychodzić na niskiej wodzie żeby przejść pod mostami....

Piątkowy (14.06.) komunikat komendanta "Daru Młodzieży" kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego z L'Armada 2019 Rouen:

Jesteśmy w Rouen już tydzień. Codziennie na terenie L’Armada tłumy ludzi. Na "Dar" w godzinach zwiedzania długie kolejki. Do piątkowego poranka odwiedziło nas już 44 265 osób nie licząc gości „specjalnych”, a przed nami jeszcze dwa dni!

A.Gosk
09.10.2013