Statki szkolne - aktualności

Z pokładu "Daru Młodzieży" dotarł do nas z francuskiego Rouen pierwszy komunikat komendanta kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego:

7 czerwca, piątek, Rouen – „L'Armada 2019”

Na redę Le Havre dotarliśmy 05/06 wieczorem i przez cała noc płynęliśmy w górę Sekwany żeby o 0600 zacumować wśród największych żaglowców. Tuż za nami stoi „Siedow”, jest też „Mir”, „Kruzenshtern”, „Mircea”, „Shabab Oman II”, „Cisne Branco”, „Cuauthemoc”, „Belem” i wiele innych. Podobno ma być 50 statków. Żaglowce stoją blisko siebie po obu stronach Sekwany.

Z Gdyni wyszli 29 maja - 118 uczniów Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina przez miesiąc przechodzić będą morskie szkolenie na pokładzie "Darze Młodzieży". Po wyjściu z Bałtyku kurs prowadzi do francuskiego Rouen. Tam nasza fregata uświetni wielki morski festiwal i zlot żaglowców pod nazwą "L'Armada 2019" w dniach 6-16 czerwca.

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo: Dopiero na parę dni przed Vigo pogoda zrobiła się naprawdę wiosenna, a dzień oczekiwania na wejście spędzony na wewnętrznym kotwicowisku był wyjątkowo słoneczny i ciepły.

W drodze z Londynu do Gdyni trzy razy stawaliśmy na kotwicy: w cieśninie Kattegat koło wyspy Anholt, na południe od Bornholmu i w końcu na redzie Gdyni. Pierwszy postój był typowo techniczny – usuwanie „brody” z linii wodnej – przez te 10 miesięcy kadłub zdążył trochę obrosnąć. Drugi w oczekiwaniu na zmianę kierunku wiatru, a trzeci raz w oczekiwaniu na wejście do portu. Po wejściu na Zatokę spotkała nas miła niespodzianka – odbywający próby morskie ORP „Ślązak”. Dziękujemy dowódcy za pokaz zdolności manewrowych i odegranie hymnu narodowego oraz muzyki z Gwiezdnych Wojen....

30 marca 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Tadeusz Jerzy Pszenny. Znany powszechnie pod swoim drugim imieniem, był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami „Batorym” i „Stefanem Batorym” (w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.

A.Gosk
09.10.2013