Widok budynku WN w technologii skaningu laserowego

Asystent mgr inż. Paweł Dąbrowski z Katedry Geodezji i Oceanografii wykonał pomiar elewacji budynku Wydziału Nawigacyjnego UMG w technologii naziemnego skaningu laserowego. Badanie pozwoliło zaprezentować detale niewidoczne przy zastosowaniu klasycznych metod pomiaru, a także jest wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych na Uczelni.

Technologia skaningu laserowego umożliwia zapisanie pomiaru milionów punktów na powierzchni elewacji budynku w postaci tzw. chmur punktów. Zebrane z 31 stanowisk pomiarowych dane przestrzenne zostały wyświetlone i przetworzone w odpowiednim oprogramowaniu. Na bazie chmury punktów sporządzono szczegółowy obraz elewacji budynku pod różnym kątem z uwzględnieniem detali, których nie ukazują klasyczne metody pomiaru.

Pomiary skaningu naziemnego w postaci chmury punktów, pomiary satelitarne GNSS, skaningu laserowego lotniczego ISOK i wizualizacji GiS są wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych na kierunku Transport i Logistyka. Poprzez analizę pomiarów studenci zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu przetwarzania danych przestrzennych.

A.Porowska