Uroczyste powitanie Daru Młodzieży

W czwartek, 28 marca 2019 roku, po 313 dniach w Rejsie Niepodległości „Dar Młodzieży” powrócił do macierzystego Portu Gdynia. Uroczystość powitania żaglowca, a tym samym oficjalnego zakończenia Rejsu Niepodległości odbyła się na Molo Południowym o godz. 11:00.

W uroczystości udział wziął Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądej Pan Marek Gróbarczyk, Pani Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy szkół wyższych, przedstawiciele duchowieństwa i przedsiębiorstw gospodarki morskiej, stowarzyszeń współpracujących z Uniwersytetem Morskim, absolwenci i sympatycy uczelni.

„Dar Młodzieży” wpłynął do macierzystego portu w asyście statków Marynarki Wojennej – na czele parady żaglowców stanął „Kapitan Poinc” w towarzystwie jednostek ORP „Grom” i ORP „Piorun”.

Uroczystości powitalne rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz podniesieniem gali banderowej. Komendant „Daru Młodzieży” kpt ż.w. Rafał Szymański złożył meldunek Ministrowi MGMiŻŚ Markowi Gróbarczykowi oraz JM Rektorowi UMG prof. dr hab. inż. Januszowi Zarębskiemu.

Przemówienia wygłosili m.in. Minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt ż.w. Zbigniew Sulatycki oraz Poseł na Sejm Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Z okazji zakończenia Rejsu Niepodległości odczytano listy okolicznościowe od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Mateusza Morawieckiego, Marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, Wicepremier Beaty Szydło, a także Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

O godz. 15:00 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka odbyła się msza święta dziękczynna koncelebrowana przez Księdza Edwarda Pracza, Kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza, Księdza Zenona Hanasa, Przełożonego Pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

O godz. 16:00 dla wszystkich mieszkańców Trójmiasta, studentów i pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, laureatów Rejsu Niepodległości i ich rodzin zorganizowany został Piknik Morski podczas którego wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i zespół wokalny „Riwiera”, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zaprezentowała pokaz musztry paradnej.  Na Molo Południowym znajdowały się specjalne piknikowe stoiska. Nie zabrakło również wojskowej grochówki. Na zakończenie Pikniku Morskiego, o godz. 19:00, odbył się pokaz sztucznych ogni.

Z okazji zakończenia Rejsu Niepodległości, o godz. 20:00, odbyła się uroczysta gala w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia.  W wydarzeniu uczestniczyli organizatorzy – Minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk, Rektor UMG prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski oraz członkowie załogi, studenci i laureaci. W programie uroczystości znalazły się m.in. podziękowania, relacje uczestników oraz filmowe podsumowanie wybranych portów na trasie Rejsu. W części artystycznej wystąpili bracia Szczepanik z zespołu Pectus, zaś po koncercie odbył się bankiet. Podczas Gali odbyła się premiera znaczka pocztowego wydanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiającego Białą fregatę na tle nowoczesnych wieżowców, nawiązującego do wizyty żaglowca podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

UMG Zespół ds Promocji

M. Zajk