Światowe Dni Morza

W dniach 13-15 czerwca w Szczecinie odbywały się Światowe Dni Morza. Światowe Dni Morza to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne święto zbiegło się z obchodami 70. rocznicy ustanowienia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (ang. IMO).  Gościem honorowym Światowych Dni Morza był Pan Kitack Lim -  Sekretarz Generalny IMO. Światowe Dni Morza przejdą zapewne do historii, gdyż Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, której powierzono przewodniczenie temu wydarzeniu.

Podczas Światowych Dni Morza był obecny „Dar Młodzieży”, który Szczecin odwiedził na trasie Rejsu Niepodległości. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni cieszyła się uznaniem wszystkich uczestników obchodów 70. rocznicy IMO, a uczestnikami wydarzenia byli reprezentanci zarówno polskich organizacji morskich jak i organizacji morskich z pozostałych krajów i kontynentów.  Akademia Morska w Gdyni była również obecna w przestrzeni wystawienniczej, gdzie walory i sukcesy Uczelni prezentowali studenci i koła naukowe.

Światowe Dni Morza w 2019 roku odbędą się w Kolumbii, stąd podczas uroczystości zakończenia Pan Marek Gróbarczyk - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przekazał flagę  IMO przedstawicielowi administracji morskiej z Kolumbii.

Podczas uroczystości zakończenia obchodów Światowych Dni Morza podpisano również list intencyjny o współpracy pomiędzy Escuela Naval de Cadetes „Almirante Padilla” in Cartagina a Akademią Morską w Gdyni. List podpisał Prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski – JM Rektor Akademii Morskiej w Gdyni, oraz, ze strony partnera, Vice Admiral Mario German Rodriguez Viera.

W ramach planowanej współpracy w liście intencyjnym wskazano obopólną wymianę kadr oraz studentów, oraz wzajemne wizyty żaglowców „the Gloria” oraz „Daru Młodzieży”.

W obchody Światowych Dni Morza efektownie wpisało się pożegnanie i wypłynięcie „Daru Młodzieży” do kolejnego portu na trasie Rejsu Niepodległości. Należy dodać, że w Szczecinie na pokład żaglowca zostali zamustrowani studenci Wydziału Elektrycznego, dla których kolejnym portem będzie Bremerhaven.

Po Światowych Dniach Morza rozpoczęło się kolejne wydarzenie, tj. 6 Kongres Morski. Podczas kongresu nie zabrakło obecności Akademii Morskiej w Gdyni. W panelach poświęconych Edukacji morskiej, w roli eksperta wziął udział dr. hab. inż. Ireneusz Czarnowski, Prorektor ds. Nauki AMG. 

Sekretarz Generalny IMO i Rektor AMG

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

I.Czarnowski
19.06.2018
Wprowadzenie:
i.wierzbowska 19.06.2018
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 19.06.2018