Gala z okazji nadania statusu uniwersytetu

5 października na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w Gdyni odbyła się uroczysta Gala z okazji nadania Uczelni statusu uniwersytetu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Uczelni oraz zaproszeni goście, w tym m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, Senator Sławomir Rybicki, Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, konsul honorowy Francji Alain Mompert, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Prezes Polskiego Rejestru Statków Andrzej Madejski, Duszpasterz Ludzi Morza ojciec Edward Pracz, Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Wojciech Ślączka, Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski, Rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr. prof. Tomasz Szubrycht, Rektor Hochschule Bremerhaven prof. Peter Rizenhoff, Prorektor ds. Organizacji Politechniki Gdańskiej prof. Janusz Cieśliński, byli rektorzy Uczelni: prof. Daniel Duda, prof. Piotr Przybyłowski, prof. Józef Lisowski, prof. Romuald Cwilewicz, prof. Piotr Jędrzejowicz, a także: Przewodniczący Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN prof. Bogusław Smólski, Kierownik Katedry Prawa Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego prof. Dorota Pyć, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr. Mirosław Jurkowlaniec, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke, Dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego Emil Kuzebski, Sekretarz Konwentu Morskiego Krzysztof Siedlikowski, Główny Nawigator Polskiej Żeglugi Morskiej Ireneusz Gowin, Prezes NAVIMOR  International  Roman Kinda, Dyrektor Rolls-Royce Poland Adam Laskowski, Wiceprezes Det Norske Veritas Poland Inacio Golebski, Prezes Gdańskiego Klubu Biznesu dr Marek Głuchowski, Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń.

Rektor UMG prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski podziękował przybyłym gościom za wsparcie w dążeniu do uniwersyteckiego statusu oraz przedstawił plany rozwoju Uczelni na przyszłość. JM Rektor ogłosił również powstanie Komitetu Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Morskiego i gospodarki morskiej pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni złożył specjalne podziękowania i wręczył statuetki Ministrowi MGMIŻŚ Markowi Gróbarczykowi, oraz Prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi. W imieniu Ministra MGMIŻŚ nagrodę odebrała Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ  Pani Anna Moskwa, zaś Prezydenta Gdyni reprezentowała Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Pani Joanna Zielińska. Nie zabrakło także podziękowań złożonych na ręce prof. Janusza Zarębskiego - wyrazy wdzięczności i uznania Rektorowi UMG złożyli m.in.: Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Pani Joanna Zielińska, Senator RP Pan Sławomir Rybicki, członkowie zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej – generał brygady Związku Pan Tomasz Madej, podpułkownik Związku Pan Adam Rytwiński, Szef Biura Finansowego PŻM Pan Waldemar Stawski i Główny Nawigator PŻM Pan Ireneusz Gowin, Rektor Hochschule Bremerhaven Pan prof. Peter Ritzenhoff oraz Konsul Honorowy Francji Pan Alain Mompert, który wspólnie z chórem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zachwycił wykonaniem znanych ballad.

Gali towarzyszył bogaty program artystyczno-rozrywkowy – na scenie wystąpili tenorzy z zespołu Tre Voci, którzy podbili serca publiczności utworami muzyki popularnej i filmowej, w tym takimi przebojami jak „The show must go on” zespołu Queen.Wyjątkowe doznania artystyczne widzom zapewniła również grupa Art Color Ballet prezentując spektakl niczym dzieło sztuki malarskiej, który łączył taniec, muzykę oraz techniki bodypaintingu.

Na zakończenie oficjalnej części Gali, Rektor symbolicznie pokroił tort i zaprosił gości na bankiet do foyer. W kuluarach Teatru odbyła się także premiera książki z okazji 40-lecia pracy naukowej Rektora UMG prof. Janusza Zarębskiego. Publikacja cieszyła się dużym zainteresowaniem gości, można było także zdobyć podpis Autora.

Agata Porowska