"Dar" wychodzi z Bałtyku - po Kopenhadze, Stavanger

W środę 30 maja, w dziesiątym dniu Rejsu Niepodległości, "Dar Młodzieży" zameldował się na wejściu do Kopenhagi. O godz. 10.00 przyjęto pilota - po pół godzinie fregata prawą burtą zacumowała do nabrzeża. Z konsulatu polskiego dostarczono na statek materiały turystyczne - foldery i mapki miasta rekomendujące miejsca godne zwiedzania. W godzinach poobiednich załoga, poza wachtą służbową, została zwolniona na ląd. Następnego dnia, autokarem dojechała kolejna, druga już grupa laureatów konkursu na podmianę - w sumie 47 osób. Popłyną z Kopenhagi przez Stavanger do Szczecina.

Przed południem na rufie odprawiona została msza święta, w której uczestniczyli zarówno członkowie załogi, praktykanci ze szkół morskich oraz laureaci konkursu. Po mszy komendant Lewandowski podjął w salonie księży oraz siostrę zakonną, która przekazała na statek pamiątkowy wizerunek - ikonę AMEN. To projekt prowadzony z inicjatywy siostry Teresy Piękoś przez  młodych katolików 25 narodowości żyjących w Danii - wspólnie zaprojektowana, wykonana i powielana w setkach kopii ikona, to obraz składający się z tysięcy kolorowych kropek, symbolizujących wszystkich ludzi świata, wspólnotę kościoła. Obraz trafić ma m.in. na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. 

Rozpoczęły się normalne statkowe czynności - wyokrętowano schodzących, załoga rozprowadziła nowo przybyłych po kubrykach, przeprowadzono wstępne szkolenie.

W godzinach popołudniowych niewielkie grupy polonijne, m.in. z klubu Orła Białego, zwiedzały statek. Oficjalną wizytę na "Darze" złożyli polscy dyplomaci z Ambasady RP w Kopenhadze - radca minister Artur Soroko, konsul Dobrosława Siemianowska oraz grupa pracowników, których oprowadzono po statku.

Przygotowanie do wyjścia rozpoczęto o 19.45, jednak ze względu na silny dopychający wiatr nie udało się odcumować. Dopiero krótko przed północą, po przyjściu holownika i pilota, rozpoczęto manewry. Pół godziny po północy "Dar Młodzieży" ruszył w kierunku Stavanger. 

1 czerwca, po podniesieniu bandery i odprawie z młodzieżą, rozpoczęto szkolenie - brasowanie i stawianie żagli trójkątnych, ćwiczebne alarmy opuszczania statku, pożarowy. Następnie pierwsze wejścia nowych laureatów na maszty. Słabe wiatry 2-3 nie zachęcają jednak do stawiania żagli. Warunki do żeglugi miały pojawić się dopiero po minięciu trawersu Skagen - o godzinie 19.20 "Dar Młodzieży" wyszedł na Morze Północne. Na wiatr czekano jednak wiele godzin, pracowicie ćwicząc chodzenie na maszty i reje.

Dopiero w sobotę 2 czerwca, ok. 18.30 trochę powiało, przygotowano się do stawiania i wreszcie o 19.00 "Dar Młodzieży" poszedł na żaglach. Wprawdzie kierunek niezbyt sprzyjający i płyną bardziej w kierunku Anglii, ale planowany na niedzielny poranek (po banderze) zwrot sprawi, że ruszą do najbliższego celu podróży.

Za rufą podążającego do Stavanger "Daru Młodzieży" pozostało już ok. 1250 Mm. Planowane wejście do norweskiego portu - poniedziałek 4 czerwca w godzinach rannych.

Aleksander Gosk (AMG)

Gdzieś w Kopenhadze

Pamiątka spod bukszprytu

Modlitwa pod banderą

Ikona AMEN

Nasi pod trapem

Chwila luzu przy relingu

Węzłowe tajemnice nagielbanku

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
02.06.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 02.06.2018
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 09.06.2018