"Dar Młodzieży" w gotowości

"Dar Młodzieży" w poniedziałek 14 maja zacumował na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim po ostatnim już pobycie w Stoczni Remontowej "Nauta". Po zamontowaniu oczyszczalni wód balastowym najnowszej generacji systemu Alfa Laval, można powiedzieć, że nasza fregata jest gotowa. Zakończony cykl remontowo modernizacyjny był wyjątkowym wyzwaniem dla załogi oraz służb armatorskich Akademii Morskiej. Wykonany kompleksowy przegląd potwierdzenia klasy połączony z dokowaniem, szlif wału, remont jednego z silników głównych, montaż najnowocześniejszych systemów ochrony środowiska, komunikacji, echosondy, sprawdzenie omasztowania i takielunku, zakup kompletu nowych żagli, doposażenie w nowocześniejszy sprzęt nawigacyjny, remonty, konserwacje mechanizmów i wiele innych prac rutynowych i specjalnych. Wszystko podczas kampanii szkoleniowej - wprawdzie z zaplanowaniem wizyt w stoczni - jednak warto przypomnieć, że "Dar" zdążył już w tym roku odwiedzic Antwerpię, podróżować po Atlantyku, wizytować Funchal na Maderze. 

Warto także podkreślić, że wykonane prace to inwestycje o znaczeniu wykraczającym poza wielki rejs dookoła świata. Zmodernizowane systemy wyprzedzają niejako czas. "Dar Młodzieży" przystosowany jest już do wymogów konwencyjnych, które jeszcze nie obowiązują. Służyć będą kolejnym rocznikom studentów i uczniów szkół morskich.

We wtorek, 15 maja, zamustrowali pierwsi uczestnicy Rejs Niepodległości - uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia.

W niedzielę 20 maja, w samo południe,  ruszą w pierwszym, bałtyckim etapie wielkiej podróży. Odwiedzą Tallin, Stavanger, Kopenhagę, Szczecin, dokąd "Dar Młodzieży" zawinie w ramach obchodów Światowego Dnia Morza IMO.    

Na zdjęciach poniżej, z pozoru nieefektowne, ale jakże cenne, najnowsze urządzenia zamontowane w siłowni "Daru".

Fot. Marcin Kotowicz (AMG)

Aleksander Gosk (AMG)

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
15.05.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 15.05.2018
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 09.06.2018