Spotkanie pod żaglami

To było spotkanie dwóch epok - 35 lat temu to nowiutka fregata "Dar Młodzieży" przechodziła na wodach Zatoki Gdańskiej pierwsze pływania. W sierpniu 2017 na tym samym akwenie próby morskie przechodzi najnowszy i największy żaglowiec z gdańskim rodowodem - fregata "El Mellah" zbudowana dla Marynarki Wojennej Algierii.

W poniedziałek 21 sierpnia obie fregaty wspólnie żeglowały - "Dar Młodzieży" (w towarzystwie naszego statku "Horyzont II") powitał młodszego brata u wejścia do Gdyni - pierwszego portu (poza Gdańskiem) na morskiej drodze algierskiego żaglowca.

Projekt "El Mellah" - to jeden z najbardziej efektownych i prestiżowych programów szkoleniowych Akademii Morskiej w Gdyni. Cały model szkolenia i eksploatacji żaglowca powstał właśnie tutaj - w pracowniach, symulatorach i na "Darze Młodzieży" uczyli się obsługi żaglowca algierscy marynarze . Pod okiem polskiego kapitana, oficerów, ze wsparciem naszych studentów żeglują na swoim "Nawigatorze" ("El Mellah").

Więcej informacji tutaj.

Historyczne spotkanie pod żaglami, zarejestrowane dzięki uprzejmości dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego użyczającego jednostki "Tucana", w obiektywie Przemka Kozłowskiego.

fot. Przemek Kozłowski

"Dar Młodzieży" podczas prób morskich - 1982 r. (fot. Krzysztof Kamiński)

A.Gosk
22.08.2017