Przysięga 2007

11 maja o godz. 11.00 odbyła się przysięga wojskowa podchorążych – studentów Akademii Morskiej w Gdyni. W scenerii nabrzeża prezydenckiego z widokiem na zatokę gdańską z wykorzystaniem statku szkolnego „Dar Młodzieży” 402 podchorążych, w tym 40 podchorążych - studentek złożyło przyrzeczenie składane według roty i ceremoniału wojskowego.

Studenci Akademii Morskiej w Gdyni w ramach szkolenia realizowanego w Studium Wojskowym przygotowywani są do pełnienia roli oficera rezerwy Marynarki Wojennej. Szereg działań w dziedzinie wychowawczej i dydaktycznej ma kształtować najważniejsze cechy oficera marynarki handlowej: wzorową postawę, dyscyplinę, obowiązkowość, rzetelne wykonywanie zadań, poczucie godności, honoru i odwagi oraz zamiłowanie do pięknego zawodu marynarza.

Na wstępie dowódca uroczystości komandor Ryszard Kubiszyn złożył meldunek kierownikowi Studium Wojskowego komandorowi Tadeuszowi Kaczorowskiemu o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości. Następnie kierownik Studium Wojskowego powitał honorowych gości, podchorążych składających przysięgę, ich rodziców i wszystkich, którzy zechcieli wziąć udział w tej uroczystości. Po odegraniu hymnu państwowego odbyło się złożenie przysięgi przez podchorążych. Na sztandar przysięgali wyróżniający się podchorążowie:
mar. pchor. Mirosław Majcher
mar. pchor. Mariusz Bień
mar. pchor. Ewa Kołyszko
mar. pchor. Piotr Zabrocki

Błogosławieństwa podchorążym udzielił kapelan Akademii Marynarki Wojennej ksiądz komandor podporucznik Radosław Michnowski. W imieniu władz uczelni głos zabrał prorektor do spraw kształcenia profesor doktor habilitowany inżynier Romuald Cwilewicz. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę szkolenia odbywanego w Studium Wojskowym, kontekst stałego zaangażowania obywateli w proces obronności państwa oraz rolę przysięgi wojskowej w życiu młodego człowieka.

W imieniu podchorążych, którzy przed chwilą złożyli przysięgę głos zabrała marynarz podchorąży Karolina Popis. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada podchorążych. Po defiladzie wyróżniający się podchorążowie zostali rozkazem kierownika Studium Wojskowego awansowani na stopień starszego marynarza podchorążego, a ich rodzicom zostały wręczone listy pochwalne od Jego Magnificencji Rektora Akademii Morskiej w Gdyni. Ta kameralna uroczystość odbyła się w messie kapitańskiej Daru Młodzieży.

Rzecznik AMG
12.05.2007